Окислювальний стрес – це дисбаланс між вільними радикалами і антиоксидантами в організмі.

Вільні радикали –  кисломісткі молекули з непарною кількістю електронів. Вони можуть викликати в організмі довгий ланцюг хімічних процесів, які легко вступають в реакцію з іншими молекулами. Ці реакції називаються окислюванням, і вони здатні приносити як шкоду, так і користь. Вільні радикали виникають як побічний продукт вироблення АТФ в мітохондріях клітин. Процес створення вільних радикалів може підсилюватися під впливом зовнішніх факторів, наприклад, під час вдихання тютюнового диму, вживання алкоголю тощо.

Антиоксиданти – це молекули, які можуть віддавати електрон вільному радикалу і не стати при цьому нестабільними. Тому вільні радикали стабілізуються і стають менш реактивними. Людський організм здатний забезпечити собі антиоксидантний захист самостійно. Так, найсильнішим антиоксидантом, котрий виробляється в печінці, є глутатіон.

Чому так важливий баланс?

Окислення – це природній і необхідний для організму процес. Однак, коли є дисбаланс між активністю вільних радикалів і антиоксидантною активністю, виникає оксидативний стрес.

Якщо вільних радикалів більше, вони мають руйнівний вплив на жировую тканину, ДНК і білки. Білки, ліпиди і ДНК складають значну частину людського тіла, тому їх пошкодження з часом може призвести до появи серйозних захворювань, таких як діабет, атеросклероз, гіпертонія, нейродегенеративні хвороби, онкологія. Окислювальний стрес також сприяє появі явних ознак старіння.

Без антиоксидантів вільні радикали дуже швидко завдають шкоди, що врешті може призвести до смерті.

Однак обійтися без вільних радикалів організм не може, адже вони виконують важливі функції, необхідні для підтримки здоров’я. Наприклад, лейкоцити використовують вільні радикали для боротьби з інфекціями.

Висновок: організму життєво необхідно підтримувати певний баланс вільних радикалів і антиоксидантів.

Фактори виникнення оксидативного стресу

Що впливає на здатність організму пітримувати адекватний баланс вільних радикалів і антиоксидантів? Дослідники виділяють кілька груп факторів: 

  1. Спосіб життя (звички) 
  2. Навколишнє середовище 
  3. Нервовий стрес/перенапруження.

До факторів способу життя належать, в першу чергу, шкідливі звички: куріння, вживання алкоголю, нездорове харчування, зокрема надто жирна їжа і солодке. Але небезпечні не тільки звички. До виникнення оксидативного стресу призводить і надмірне піклування про своє здоров’я. Так, безконтрольне вживання антиоксидантів, таких як вітаміни С та Е, а також заліза, магнію, міді, цинку, поліненасичених жирних кислот, може призвести дл оксидативного стресу. Інтенсивні і тривалі фізичні вправи, які викликають ушкодження тканин, також можут спричинити дисбаланс вільних радикалів і антиоксидантів.

До факторів навколишнього середовища відносяться забруднення повітря, токсини, радіація (в тому числі і надмірна засмага), бактериальні, грибкові і вірусні інфекції.

Нервовий стрес і перенапруження є невід’ємною частиною сучасного життя і уникнути їх дуже важко, однак турбуватися про своє психічне здоров’я не менш важливо, ніж про фізичне. Дослідження показують, що надмірна напруга призводить до виникнення оксидативного стресу, котрий, в свою чергу, ще більше посилює прояви тривожності та інші проблеми з психікою.

Як боротися з оксидативним стресом

Як же уникнути оксидативного стресу і що робити, якщо ваш організм все-таки зазнав його симптомів?

Збалансована здорова дієта, збагачена фруктами й овочами, обмеження споживання оброблених харчових продуктів, особливо з високим вмістом цукру і жирів, регулярні заняття спортом і відсутність шкідливих звичок – це основа підвищення якості життя.

Для тих, хто хоче досягти більш тривалих результатів в покращенні свого здоров’я і боротьбі з оксидативним стресом, оптимальним рішенням може бути внутрішньовенна вітаміна терапія. Крапельниця Антистрес розроблена для усунення процесів утворення вільних радикалів в організмі, а також для боротьби з наслідками їх впливу на клітини і тканини організма. Ця формула вітамінного коктейля містить нутрієнти саме в тих пропорціях, щоб підтримати баланс вільних радикалів і антиоксидантів, для нормального функціонування всіх органів і систем.

25.01.2021